سنتور زنگی روسیه آمریکا تحریم ها آمریکایی

سنتور زنگی: روسیه آمریکا تحریم ها آمریکایی دولت ترامپ بین الملل آمریکا تحریم نفتی

گت بلاگز اخبار اجتماعی چرا امارات جزایر مصنوعی در خلیج فارس می‌سازد؟

طرح جزیره‌سازی امارات متحده عربی در سواحل خلیج فارس از سال ۲۰۰۱ میلادی با اهداف سیاسی واقتصادی کلید خورد.

چرا امارات جزایر مصنوعی در خلیج فارس می‌سازد؟

چرا امارات جزایر مصنوعی در خلیج فارس می سازد؟

عبارات مهم : جزیره

طرح جزیره سازی امارات متحده عربی در سواحل خلیج فارس از سال ۲۰۰۱ میلادی با اهداف سیاسی واقتصادی کلید خورد.

به گزارش ایسنا، خلیج فارس از جمله پهنه های آبی مهم دنیاست که بعضی از کارشناسان و سیاستمداران از آن تعبیر به کانون انرژی دنیا می کنند و تقریباً به طور کامل با صحراها و بیابان ها محصور شده است است.

چرا امارات جزایر مصنوعی در خلیج فارس می‌سازد؟

امروز محیط خلیج فارس اوضاع نابسامانی دارد. ساختن سکوهای تازه نفتی، آلودگی های ناشی از استخراج و کشف میدان های نفتی در آب و جابه جایی نفتکش ها و نشت از آن ها و از سوی دیگرساخت جزایر مصنوعی باعث ضرب دیدگی بستر دریاها و محل تخم ریزی و زندگی آبزیان و با عوض کردن در چرخش آب در خلیج فارس موجب ایجاد خسارت به محیط زیست می شود که نسل های بعدی هم حق استفاده از آن را دارند.

در این میان کارشناسان از کشورهای متفاوت دنیا اهداف امارات از جزیره سازی در خلیج فارس را گسترش و زیاد کردن سواحل خود، زیاد کردن مساحت خشکی و جذب توریست و گردشگران و منافع اقتصادی بیان می کنند.

طرح جزیره‌سازی امارات متحده عربی در سواحل خلیج فارس از سال ۲۰۰۱ میلادی با اهداف سیاسی واقتصادی کلید خورد.

جزایر مصنوعی امارات:

ساخت و شکل گیری جزایر مصنوعی امارات به سال ۲۰۰۱ باز می گردد. در ژوئن همین سال طرح ساخت «پروژه نخیل» به سفارش شیخ محمد بن راشد آل مکتوم شروع شد . این پروژه مشمول بر سه جزیره مصنوعی به شکل نخل با نام های«نخل جمیرا»، «نخل جبل علی» و «نخل دیرا یا دیره» است که ساخت هر کدام به ترتیب در ژوئن ۲۰۰۱، اکتبر ۲۰۰۲، نوامبر ۲۰۰۴ شروع شد. این جزایر جزو بزرگترین جزایری محسوب می شوند که تاکنون به دست بشر ساخته شده است اند.

جزیره جمیرا

جزیره جمیرا به شکل یک تنه مهم و ۱۷ شاخه است و از نظر مساحت ۵×۵ کیلومتر را در بر می‎گیرد. جزیره دیرا ۴۶ میلیون متر مربع مساحت دارد و به شکل درخت نخل با ۴۱ شاخه طراحی شده است هست. دولت امارت متحده عربی اعلام کرده است که تا ۱۰ سال آینده، ۳۲۵ جزیره مصنوعی را در آب های خلیج فارس خواهد ساخت. پروژه ای دیگر در حال اجراست که خود مشمول بر ۳۰۰ جزیره کوچک می‎شود و شکلی همانند کره زمین تحت عنوان العالم را ترسیم خواهد کرد.

چرا امارات جزایر مصنوعی در خلیج فارس می‌سازد؟

جزیره نخل جُمیرا

جزیره جمیرا کوچک ترین جزیره نخل دبی است که در نزدیکی سواحل جمیرای دبی قرار دارد. نخل جمیرا پیش از سایرین مورد ساخت و ساز قرار داده شد و سریعتر به بهره برداری رسید.

طراحی و ساخت نخل جمیرا به عهده معماران هلمان هورلی چاروات بود. سازندگان جمیرا تحویل مناطق مسکونی جزیره را سال ۲۰۰۶ اعلام کردند. در اوایل اکتبر ۲۰۰۷ جمیرا بزرگ ترین جزیره مصنوعی دنیا محسوب می شد که تا آن وقت نزدیک ۵۰۰ خانواده در جزیره سکونت پیدا کرده بودند و بیش از ۷۵ درصد املاک آماده تحویل بودند. تا آخر سال ۲۰۰۹ نیز هشت هتل آماده بهره برداری بودند. با این همه آماده سازی کامل جزیره با دو سال تأخیر انجام شد. هزینه تخمین زده شده است تنها جهت ساخت جزیره جمیرا، ۱۲ میلیارد دلار است.

طرح جزیره‌سازی امارات متحده عربی در سواحل خلیج فارس از سال ۲۰۰۱ میلادی با اهداف سیاسی واقتصادی کلید خورد.

در حال حاضر جمعیت زیادی در جزیره ی نخل جمیرا ساکن شده است و تمامی هتل ها مورد استفاده اند همچنین امکانات تفریحی و مسکونی لوکس این جزیره بسیار قابل توجه است.

جزیره نخل جبل علی

چرا امارات جزایر مصنوعی در خلیج فارس می‌سازد؟

ساخت این جزیره در سال ۲۰۰۲ شروع شد و از ابتدا قرار بود تا اواسط سال ۲۰۰۸ تکمیل شود. نخل جبل علی ۵۰ درصد از جزیره جمیرا بزرگ تر است و مشمول بر شش تفرجگاه دریایی، پارک آبی و روستای ساحلی است که بالاتر از سطح آب دریا قرار می گیرند همچنین یک پیاده رو، اطراف برگ های جزیره نخل را احاطه می کند. در سال ۲۰۰۷ مجموعه موج شکن اطراف جزیره به آخر رسید ولی زمانی که بنا بود ساخت سازه های مهم در جزیره شروع شود، با وضوع بحران اقتصادی، ساخت جزیره در وضعیتی نامعلوم قرار داده شد و اعلام شد در آینده ای نزدیک ساخت و ساز انجام خواهد گرفت. در سال ۲۰۱۵ مسئول شرکت نخیل طی مصاحبه ای اعلام کرد قرار نیست ساخت این جزیره منتفی شود و انجام این پروژه وقت زیادی خواهد برد.

متأسفانه جهت ساخت این جزیره یک منطقه محافظت شده است دریایی که قبلا در این ناحیه قرار داشت را از بین بردند. یکی از نگرانی های زیست شناسان در این خصوص، از بین رفتن گونه های بومی و ایجاد گونه های تازه ناشناخته و مخرب در این منطقه است.

مجمع الجزایر جهان

از آن جهت نام «دنیا» جهت این مجمع الجزایر گزینش شده است و که نمای کلی و هوایی این جزایر به صورت یک نقشه از قاره های کره زمین است.

مجمع الجزایر دنیا مشمول بر ۳۰۰ جزیره مصنوعی است که در فاصله چهار کیلومتری خط ساحلی شهر دبی در خلیج فارس ساخته شده است هست. جزایر دنیا در ۴ کیلومتری ساحل شهر دبی، امارات و در آب های خلیج فارس ساخته شده است هست. کل محدوده جزیره دنیا ۹ کیلومتر در ۶ کیلومتر خواهد بود که به وسیله یک موج شکن عظیم بیضی شکل احاطه می شود.

مناطق کم عمق ساحلی اطراف دبی را جهت ساخت این مجموعه جزایر در نظر گرفتند. ساخت این جزایر همچون جزایر نخیل با شن شسته و لایروبی شده است انجام گرفت. مالک آن شرکت معروف نخیل هست. ایده ی اولیه ساخت این جزیره از طرف حاکم شهر دبی – محمدابن رشید المکتوم- ارائه شد.

هزینه احیای زمین های این مجموعه جزایر ۲ میلیارد دلار و هزینه تمام شده است آن ۱۴ میلیارد دلار اعلام شده است است.

جزیره السعدیات

جزیره سعدیات به وسیله حاکم امارات و در یک کیلومتری ابوظبی پایتخت امارات متحده عربی و با مساحتی بالغ بر ۸ کیلومترمربع احداث شده است هست. در این جزیره ویلاهای مسکونی و اماکن تجاری و تفریحی احداث شده است است که فقط به شهروندان اماراتی فروخته می شود. عملیات احداث این جزیره در فوریه ۲۰۱۲ میلادی آغازو بعد از ۲۴ ماه این جزیره افتتاح شد.

تاثیر و زیان های جزایر مصنوعی بر خلیج فارس

خلیج فارس دارای بیش از ۶۰۰ گونه از جانوران آبزی از جمله ۵۰۰ گونه ماهی، ۱۵ گونه میگو و ۵ گونه نادرلاک پشت دریایی همچنین آب سنگ های مرجانی، جوامع جلبکی ، درختان حرا و مانگرو هست. تردیدی نیست که شکل گیری چنین جزایری، زیستگاه جانوری و حیات گیاهی آن را به مخاطره خواهد انداخت.

جزایر مصنوعی کشور امارات موفولوژی خلیج فارس را عوض کردن خواهد داد. خشک کردن دریا در سواحل جنوب خلیج فارس از سوی کشور امارات، پدیده ای است که علاوه بر تأثیر بر محیط زیست، ادعای آینده امارات مبنی بر احتساب خط مبدا دریایی و گسترش آبهای سرزمینی و گسترش مرزهای آبی به سمت جزایر ایرانی بویژه جزیره استراتژیک ابوموسی را هموارتر خواهد ساخت.

زیرا با ساخت این جزایر، احتمالاً در آینده، امارات، ادعای زیاد کردن آب های سرزمینی از آن سوی این جزایر (به عنوان خط مبدأ دریایی) را مطرح خواهد کرد. این ادعا موجب پدید آمدن تنش در استخراج منابع دریایی و کف دریا خواهد شد همچنین با اجرای این پروژه، فاصله امارات با جزیره ابوموسی به عنوان آخرین جزیره ایران، حدود ۱۰ کیلومتر کمتر خواهد شد.

تأثیرات جزایر مصنوعی بر ایران:

ساخت جزایر مصنوعی کشور امارات و فعالیت های انسانی در بخش های جنوب باختری خلیج فارس منجر به تجمع رسوب، عوض کردن در خط ساحلی، ریخت شناسی ساحل، شیب ساحل، ژرفای آب و گسترش ساحل به سمت دریا شده است است.

واژه های کلیدی: جزیره | پروژه | امارات | دریایی | الجزایر | امارات متحده عربی | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs